Advertisement

ventilator

zava

Software guru
pozdrav...neki dan sam nakon dugo vremena cistio hladnjak i ventilator i ono sto me zbunilo prilikom sastavljanja je smjer u kojem ventilator treba da puse...meni je logicno da ventilator na hladnjaku treba da puse u hladnjak a onaj na kucistu (pomocni) da izbacuje vruci zrak van kucista ...al ipak da pitam vas

hvala

Advertisement

dalmatino

............
Ništa ja tebe ne kužim,hladnjak na stolnom ima kuler i svoje ležište,nemožeš fulati a taj na kućištu isto ima svoje " ležište"staviš ga sa unutarnje strane ,ako je ovakav

zašarafiš ga na ove rupice sa unutarnje strane

Aco29

Moderator
Staff member
Kako ne može fulati može ga staviti i da uvalači i izvlači vazduh. @zava zavisi imaš i slučajeva gde Case kuleri jedan ubacuje drugi izbacuje vazdu, pogotovo ako su loša kućišta sa protokom zraka.Ali u većini slučajeva je tako kako si napisao. Znači na hladnjak da duva i iz kućišta da duva van.

Tribanj

Software guru
Da, ventilator se može okrenuti da izbacuje zrak iz kućišta, a i da usisava zrak iz prostorije u kućište.

dalmatino

............
E to nisam znao da ih ima za oba smjera,dobro ovaj na slici nemože nego ovako? a ti za unutra su manje veličine?ti za kuler su jasni to se zna

Aco29

Moderator
Staff member
E to nisam znao da ih ima za oba smjera,dobro ovaj na slici nemože nego ovako? a ti za unutra su manje veličine?ti za kuler su jasni to se zna
I taj se može okrenuti nikakav problem pogotovo na kućištu

Last edited:

Tribanj

Software guru
Ja sam kod sebe u kućište ugraddio 3 ventilatora. Jedan ventilator 12x12 cm sam stavio naprijed da usisava zrak iz prostorije u kućište i dva manja ventilatora od po 8x8 cm sam stavio nazad da izbacuju zrak iz kućišta u prostoriju. Ovi navedeni ventilatori se mogu okrenuti po volji, tj. mogu se okrenuti da usisavaju ili isisavaju zrak.

Aco29

Moderator
Staff member
Ja sam kod sebe u kućište ugraddio 3 ventilatora. Jedan ventilator 12x12 cm sam stavio naprijed da usisava zrak iz prostorije u kućište i dva manja ventilatora od po 8x8 cm sam stavio nazad da izbacuju zrak iz kućišta u prostoriju. Ovi navedeni ventilatori se mogu okrenuti po volji, tj. mogu se okrenuti da usisavaju ili isisavaju zrak.

Zbog čega 3 kakva je to konfiguracija i šta radiš da su ti u opšte potrebni case kuleri.

Tribanj

Software guru
Kućište: Andromeda 400W
Napajanje: Corsair TX 650 W
Matična ploča: Asrock 970 Extreme 3
CPU: QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 965, 3351 MHz (17 x 197)
GPU: Sapphire Radeon HD 5570
RAM memorija: DDR3 SDRAM, 1333, 4 GB
HDD: WDC WD1002FAEX-00Z3A0 (1000 GB, 7200 RPM, SATA-III)
HDD: WDC WD5000AADS-00S9B0 (500 GB, SATA-II)
Optički pogon: ASUS DRW-24B1ST

Najveću korist vidim kod HDD, a i druge komponente se bolje hlade.

dalmatino

............
Što je korisnije da uvlači ili izvlači zrak?ja imam neki da puše vani i to je sve,naravno onaj iznad procesora se podrazumjeva

Tribanj

Software guru
Ne znam. Ja sam napravio da ovaj koji je veći i naprijed usisava zrak, a ona dva manja ventilatora sam stavio nazad da izbacuju zrak iz kućišta. To je što se tiče kućisšta, a što se tiče procesora, grafičke kartice i napajanja, mislim da je to već odrađeno kad se sve to posloži u kućište.

zava

Software guru
ima dalmatino ona strelica na ventilatoru koja pokazuje smjer strujanja zraka to me malo zbunilo jebga kud je i ugleda heheh...hvala svima ja sam stavio da puse u hladnjak i mjerio sam tem sve je ok izmedju 40 i 45 stupnjeva je...samo ko da mi je malo glasniji nego prije ali moguce i da su lezajevi vec malo oslabili...

Aco29

Moderator
Staff member
Kućište: Andromeda 400W
Napajanje: Corsair TX 650 W
Matična ploča: Asrock 970 Extreme 3
CPU: QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 965, 3351 MHz (17 x 197)
GPU: Sapphire Radeon HD 5570
RAM memorija: DDR3 SDRAM, 1333, 4 GB
HDD: WDC WD1002FAEX-00Z3A0 (1000 GB, 7200 RPM, SATA-III)
HDD: WDC WD5000AADS-00S9B0 (500 GB, SATA-II)
Optički pogon: ASUS DRW-24B1ST

Najveću korist vidim kod HDD, a i druge komponente se bolje hlade.
Ma ne vidim neki razlog sem da ti služi kao gejmerska mašina a sa obzirom na grafiku tvoj računar to i ne može biti, imaš veću buku i potrošnju samo.